A hajváltás természetes élettani folyamat. Rendes körülmények között naponta 30-40 szál hull ki, ez a szám tavasszal, vagy az őszi hónapokban 50-60ra is emelkedik. Ha a kihullottak helyébe rövid idő alatt hasonló minőségű hajszálak nőnek, akkor ez még természetes hajcsere következménye. A kóros hajhullás akkor következik be, ha a hajat termelő hajszemölcs működése valamilyen belső vagy külső ártalom hatására életképes hajszálat nem tud termelni.
A kopaszság lehet: veleszületett, átmeneti és végleges.
Veleszületett kopaszság: Ritkábban fordul elő amikor a kisgyermeknek nem nő ki a haja.
Ez a papillák csökkent működése, a matrix sejtek fejlődési rendellenességének a következménye.
Átmeneti hajhullás: A hajszálat termelő sejtek nem pusztulnak le, hanem csak stagnálnak.
Átmeneti kopaszság a tüneti hajhullás, a foltos hajhullás, a sávos hajhullás és a mérgező anyagok által keletkezett hajhullás.
Tüneti hajhullás: Rendszerint súlyos betegségek kísérői.
Okai: A kórokozók által termelt mérgező anyagcsere termékei károsítják a hajszemölcsöt. A haj a legtöbb esetben a betegség megszüntetése után vissza nő.
Mérgező anyagoktól való hajhullás: egyes elemeknek, vegyületeknek egyéb tulajdonságuk mellett hajhullást előidéző hatásuk is van. Ha az ártalmat keltő hatás nem túl erős, és nem tart sokáig, akkor a haj néhány hónapon belül ismét vissza nő.
Foltos hajhullás: hirtelen egyik napról a másikra hull ki a haj, egy vagy több kisebb, nagyobb kerek foltban anélkül, hogy a bőrön valamilyen elváltozás észlelhető lenne. Az ilyen hajhullás gyógyítása orvosi feladat.
Idegrendszeri zavaroktól keletkezett sávos hajhullás: a kopasz sávok többnyire az idegpályák irányát követik. A bajt a fej idegeinek sérülése, vagy erős hűlése okozza. A betegség gyógyulása után a haj rendszerint vissza nő.
Végleges kopaszság: a hajszemölcs megsérül és nem képes többé új hajszálat termelni.
Okozhatja a korai vagy fiatalkori hajhullás,az öregkori és a bőrsorvadásos hajhullás.
Korai hajhullás:Főleg férfiakon fordul elő. A hajlam örökölhető, sok esetben minden fajta kezelés ellenére is folytatódik a hajhullás. Kezeléséhez nagyon fontos a hajmosás utáni hajszesszel való bedörzsölés. A hajszeszek gyógy hatóanyagokat, vérkeringést fokozó, hajnövést serkentő anyagokat - nyírfabalzsam, benzoetinktúra, csersav, kinakéregtinktúra, bojtorjángyökér vagy zsályalevélkivonat stb.- tartalmaznak. A vitaminok közül B-pantoténsav és a H vitamin továbbá az F vitamin szerepel a hajszeszekben.
Öregkori hajhullás: a haj fokozatosan ritkul, s végül teljesen kihullik. A hiányosságot gyógyítani nem lehet.
Bőrsorvadásos hajhullás: a szőrtüszők elhegesednek a haj nem nő többé vissza, főleg nőkön fordul elő. Kezelése orvosi feladat.
Időleges hajhullás: a választék szélesedik, a két halántékon ritkábbá válik. Okozhatja pl. szülés, nagy vérvesztességgel járó műtét, valamint a nagyobb arányú fehérjehiány. A szülés utáni hajhullásos kismamáknak azt tanácsoljuk, hogy sok fehérjét, vitamindús ételeket (B,H,F vitamint májat élesztőt búzacsíra olajat) fogyasszanak.
... |
|
|